Když se o strom nestaráte
Je v blízkosti Vašeho domu strom? Máte v předzahrádce neudržovaný smrk, který se rozrost do gigantických rozměrů? Máte na zahradě ořech, kterého koruna zasahuje nad chatku kam jezdíte o víkendu? Nepodceňujte hrozící nebezpečí. Samozřejmě se nesnažíme Vás přemlouvat, ať si necháte pokácet strom který tak dlouho rostl, chceme jen upozornit na možná nebezpečí při zanedbání péče o tento nezbytný a neustále ubývající díl přírody. Strom, o který není postaráno, se v drtivé většině případů rozroste do velice nebezpečných rozměrů, které pocítíte až v době kdy je pozdě. Pro příklad uvedu dva případy, se kterýma se potýkáme nejčastěji.
V prvním případě jde o již zmiňované smrky před nebo za domem, sloužící jako okrasa nebo ochrana před sluncem. První náznaky obav zaznamenáte v některý podzim, když děti začínají pouštět draky. Všimnete si, že už při slabším větru se zvedá půda v okolí kořenu stromu. Je to tím že drtivá většina jehličnanů má takzvaný talířovitý kořen. Jak název napovídá, kořeny se rozrůstají nikoliv do hloubky ale do okolí stromu. Větší jehličnan se tak při větrném počasí samozřejmě naklání a zvedá okolní zeminu, chodníky, zahradní kůlny, nebo v případě hřbitovů náhrobky. Další obavy pak pocítíte na jaře následujícího roku, kdy jsou velice časté nárazové větry, mnohem silnější než podzimní při kterých jen opadává listí. Pokud fouká přes noc, uslyšíte kromě meluzíny v komínu také praskání drobnějších kořenů jehličnanů. Pak je jen otázkou času kdy foukne trošku víc a strom poletí po směru větru. V lepším případě spadne na dráty elektrického rozvodu, které přetrhá a zkratuje nejbližší trafostanici. V horším případě strom spadne rovnou na dům, kde poškodí střechu, popřípadě větvema prorazí okna. Odstraňování kalamitních následků spadlého stromu patří mezi nejnebezpečnější práce vůbec.
V druhém případě jde o řekněme obyčejný, nejrozšířenější strom u nás, ořech. Tento strom má překrásné jádro kmene. Zdravé jádro má nádhernou tmavohnědou barvu, a když přivoníte, cítíte právě rozlousknutý ořech. Řezbáři používají ořechové dřevo při výrobě cigaretových špiček, rukojeti nožů, nebo při výrobě pažby střelných loveckých zbraní. Zdravé jádro stromu neznamená, že celý strom je zdravotně v dobrém stavu a naopak. I zcela vyhnilí strom, kde se do hnilobou napadlého kmene schovávají vaše ratolesti když si hrají, může ročně plodit desítky kilogramů výtečných ořechů. Nejčastější problém nejen u ořechů ale u listnatých stromů obecně, jsou mrazové pukliny. Mrazová puklina vznikne, jak jste správně usoudily, vlivem mrazivého počasí. V drobné puklině na stromě zůstane voda, která když zamrzne, zvětšuje svůj objem a samozřejmě zvětšuje puklinu do které se rok co rok vejde víc vody. Z malé pukliny tak postupem času vznikne místo vhodné pro plísně, houby, parazity, nebo ptactvo, které zde hnízdí. S příchodem jara, kdy se stromy začínají listnatit, větve nabírají na váze. V době plození, váha několikanásobně překročí jarní tíhu. Pak stačí, aby zapršelo, přibilo tak pár kilo vody nahoru a větev praskne jak párátko, s tím rozdílem že párátko nenadělá škodu.
Zkontrolujte, popřípadě ošetřete Vaše stromy včas, můžete tak nejen předejít případným škodám na majetku ale také zachránit někomu život.